אודות ארכיון הווידיאו

ארכיון הווידיאו ב­־CCA תל אביב-יפו נוסד בשנת 2000. הוא מכיל למעלה מ־4000 עבודות וידיאו של אמנים ישראלים ובין-לאומיים, עם עבודות משנות ה־60 ועד היום. מה שמייחד את הארכיון במרכז הוא הימצאותם של עבודות מראשית ימי הווידיאו הישראלי – שמספקות מבט על הניסיונות הראשונים במדיום, וביניהן עבודות שהוצגו ב"וידיאו זון – הביאנלה הישראלית לווידיאו ארט" (2002, 2004, 2006, 2008 ו־2010), תיעוד של מופעים שהתקיימו ב״ערפול – הביאנלה הבינלאומית למיצג״ (1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007 ו־2009) ועבודות נוספות של אמני וידאו עכשוויים. ארכיון הווידיאו מהווה מרכז של פעילות מחקרית וחינוכית ומשמש ככלי פדגוגי במסגרת התוכניות החינוכיות של המרכז. הקרנות של כותרים המצויים בארכיון התקיימו באולמות ומסגרות שונים בארץ כמו סינמטק תל אביב ופסטיבל הקולנוע בירושלים, ובחו"ל, בין היתר, ב­־ Art in General, ניו יורק; OK Center for Contemporary Art, לינץ (אוסטריה); המוזאון היהודי בניו יורק; המוזאון לאמנות עכשווית בלוס אנג'לס; Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía, מדריד; Tate Modern, לונדון; Museo de Arte Moderno de Buenos Aires; Centro da Cultura Judaica, סאו פאולו; ו־ Galerie KUB, לייפציג (גרמניה). הארכיון הוקם בשנת 2000 בתמיכתו של מר אריה סבינסקי ז"ל, לזכרה של אמו הגב' אליזבט סבינסקי ז"ל, בתמיכת קרן פיליפ ומוריאל ברמן. בשנת 2020, עשרים שנים לאחר שנוסד הארכיון, ניתן ל־CCA תל אביב־יפו מענק מחקר מטעם ארטיס לשם מיפוי וקטלוג־מחדש של האוסף בדגש על אמנים ישראליים.

ארכיון הווידיאו והספרייה פתוחים לסטודנטים, אוצרים ואחרים העוסקים בתחום, וכן לציבור הרחב בתיאום מראש. למידע נוספים אודות העבודות באוסף, לביקור ולצפייה יש ליצור קשר: archive@cca.org.il

הסיפורים משתעשעים עם קלישאות, וכפי שכותבת הלנה רקיט (Reckitt), באמצעות "מִחזור נראטיבים קיימים, היא חומקת מן התביעה להיות מקורית. היא מעוניינת בהבניית הסיפורים שלה על תחושתם המוזיקלית של קומפוזיציה קצבית וחזרה יותר מאשר בפרטי הסיפורים עצמם". במאמרו בקטלוג של תערוכת היחידה שלה במודרנה מוזאֶט בסטוקהולם, הוסיף האוצר מגנוס אף פטרסנס שעבודותיה הן "בנות-כילאיים מכוונות של סוגות שלכאורה אינן מתיישבות זו עם זו, של סרטי וידיאו ביתיים וסרטי אוטרים ברוח הגל החדש הצרפתי, של דוגמֶה ודוקו-סואפ או סיטקום. אבל יותר מכל סרטיה הם דרמות קיומיות על מצבו של האדם, על אהבה ושנאה בעידננו הכה מתווך".
עבודת הווידיאו Der Spiegel [המראָה] (2007) צולמה בטייק אחד כמו ריקוד.

מסכים מפוצלים, חשיפה כפולה, תאורה לא נטורליסטית, דיבוב בלתי מסוכרן וקריינות מבשרת רעות. סיפור הסיפורים הוא בעל אופי ניסיוני; התסריט הלא-ליניארי מדלג בין שיחות, מונולוג וקריינות. היא מרבה להשתמש בקלישאות ולהעתיק סיפורים, ובראיון עם ג'ינוורה בריה (Bria), סיפרה כי "כשהייתי בת שש עשרה, שלחתי מערכונים מאת אפרים קישון לעיתון נוער ארצי. איש לא הבחין בכך, והתקבלתי לעיתון ככתבת צעירה. יכול להיות שמעולם לא כתבתי סיפורים לא-ליניאריים. אולי רק העתקתי רגעים, הֶדגשים או סיפורים והדבקתי אותם יחדיו כך שהם נראים כנראטיב לא-ליניארי אחד".
סגנונה של ציטר מזכיר סרטים ביתיים או יומן, והסיפורים עוסקים בסיטואציות מוכרות, בעיקר על יחסים מסובכים.

השחקנים העירומים למחצה שצולמו בדירה סטנדרטית בברלין נראים כשהם נעים בחלל תוך שהם מדברים אל המצלמה. מודעים לצופה המדבר/ת בשפות שונות, הם מתייחסים לשימוש בכתוביות ולבימוי. המצלמה מסתערת על סביבותיה ונופלת על הרצפה פעמים רבות, במה שנראה כטעות; הכול מתוכנן אסטרטגית במקצב מושלם. קרן ציטר צילמה במתכוון מן החלון אל הרחוב ולהפך בתנועת שמינית סוחפת. הגיבורה מספרת שהיא מרגישה כמו בת 16 בזמן שהיא מחכה למאהב. הנשים האחרות בסצנה מנסות לכסות את גופה ומזכירות לה שהיא בשנות הארבעים לחייה ושגופה מזדקן והולך. בין שאיפות מסיגריה, הנשים משוחחות על קלישאות, תאוות חושים, מגדר ושפה.

אמנית הווידיאו קרן ציטר (*1977, תל אביב-יפו; חיה ויוצרת בניו יורק) עובדת בקצב מהיר; בעשור האחרון, היא כתבה יותר מ־65 תסריטים. בדרך כלל, היא משלימה את יצירתו של סרט בתוך חודש כשדירתה משמשת אותה כאתר הצילומים, וחבריה – כשחקנים. בתהליך האמנותי שלה, עיקר זמנה מוקדש לכתיבת הטקסט ולפיתוחו; על פי רוב, היא עובדת על התסריט ממש עד הרגע האחרון. היא נותנת את התסריט לשחקנים יום לפני תחילת הצילומים; זוהי אסטרטגיה מכוונת, וציטר מסבירה: "אין להם יותר מִדי מרחב לבטא את עצמם, אני גם לא כל כך אוהבת שהם מבטאים את עצמם".
סרטיה של ציטר כרוכים תמיד באופנים ניסיוניים של סיפור סיפורים, שבמסגרתם היא משתמשת בטכניקות קולנועיות כגון עבודת מצלמה ידנית, ג'אמפ קאטס, 

Der Spiegel מאת קרן ציטר

דרכי התקשרות

CCA תל אביב-יפו
ת"ד 29818, תל אביב-יפו, 6129702

 

דוא"ל: info@cca.org.il  

טלפון: 03-5106111
פקס: 03-5106112

© כל הזכויות שמורות ל־CCA תל אביב-יפו 2022 . נבנה בגאווה על ידי  wix.com. למעבר לאתר הישן (2006 – 2021) יש ללחוץ כאן.

עדכונים

תודה שנרשמתם!

  • Facebook
  • Instagram

מיקום והגעה

שני - חמישי: 19:00-14:00 

שישי - שבת: 14:00-10:00

CCA תל אביב-יפו
בגלריה ע"ש רחל וישראל פולק

רחוב צדוק הכהן 2א', תל אביב-יפו

דמי כניסה: 20 ₪

למידע כללי, ביקורי קבוצות ויחידים

והשכרת חללים: info@cca.org.il  

מידע לתקשורת: office@cca.org.il

למעוניינים לתרום למרכז

ולמידע נוסף אודות ערוצי התמיכה

בארץ ובחו"ל: support@cca.org.il

תמיכה

CCA תל אביב-יפו הוא

ארגון ללא מטרות רווח 

 

תמכו בתערוכות ובפעילויות האמנותיות והחינוכיות שלנו באמצעות מתן תרומה מוכרת לצרכי מס