top of page

מהדורת 2022 של פסטיבל צוללן, שכותרתה "Enter the Pool", עוקבת אחר שתי מהדורות קודמות: "מיתוס הקהלהקה" (2020), אשר נתפס כסיפור מופתי העוסק בהישרדותם של אמנים בתחילת המגיפה; ו"עבודת הקהלות" (2021), במהלכה אמנים הכינו את עצמם לפגוש מחדש את הקהל אחרי הסגרים.


במהדורה זאת, מעוגן הפסטיבל בהתבוננות, כפי שמתארים מייסדיו: "העתיד ואפשרויותיו ממשיכים להיטשטש, המרחבים השחורים והלבנים של עולם האמנות ממשיכים לעורר בנו מבוכה, תותחי המלחמה רועמים בשל הלוחמה על אנרגיות חדשות וישנות, והדיסוננס הקוגניטיבי ביחס לכל מה שמוכר לנו הופך לזרם מתמשך של ריקנות ופחד. אנחנו עוצמות את עינינו: בריכה מופיעה מולנו. נראה שאנחנו עומדות על שפת הבריכה, עומדות להיכנס אליה. אנחנו מצפות בכליון עיניים להשתכשך ולשחק עם הנימפות".


הבריכה הופכת למרחב מטפורי, למאגר אנושי ולמשאב אמנותי; למרחב אידיאלי ולמשאלה. היא גם מייצגת את הקהילה האמנותית המתכנסת, מטילה ספק ביחסים שבין המוסד, האמנים והקהל ומבקשת שיקום של ההסכם המהותי שבין האמנות לאדם. "מביטות לעבר האופק: פולחן חדש מופיע. טיבו עדיין לא ברור לנו. הוא מעורר שאלות וחרדה. אבל אנחנו גם רואות לנגד עינינו אמנים שמגייסים את עצמם ליצירת משמעות ועשייה - שתי זירות שהדבר המכונה עולם האמנות יכול להציע לנו, בני אדם".


השנה, ל־"Enter the Pool" יהיו שני ערוצים. הראשון,"תערוכה להקתית", שבמקום מופע קבוצתי, בנויה כ"פעולה טרנס-אינדיבידואלית כנגד תפיסת ההפרדה הניאו־ליברלית. היא מציעה התכנסות, חתימה מורכבת וקרבה אמנותית". השני, "מקדש מוזיקלי", הוא סדרת מופעים המבקשת להעניק קול ותנועה לרוח התקופה באמצעות התקהלות סוחפת ומוסיקלית. לסיום, יציג הפסטיבל אירועים ומופעים של קריאה ודיבור משותפים, ובכך יזמן כוריאוגרפיה חדשה של שיח.


המהדורה "Enter the Pool" מהווה את שיא שיתוף הפעולה הייחודי בין פסטיבל צוללן, טייץ:מחול ומחשבה, מובי: מוזיאוני בת-ים, בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים ו־CCA תל אביב-יפו.


הפסטיבל מבקש לתרגל טקסים חדשים דרך מחשבותיהם ומעשיהם של האמנים הבאים: ליה עמית, אור אשכנזי, מעיין כהן מרציאנו, פלורה דבורה, תומר דמסקי והמקהלה הקוונטית (נתנאלה אוחנה, תמר בלס, אן בן יהודה, איה גבריאל, רון דהן, דנה חזן, יערה חיים, שובל יניב, אחינועם מנדלסון, לאה סטורה, גילי עמר, ערן צמית ורון שסקין), אורי דובדבני, יותם אלעל, תמר אבן-חן, עדו פדר, תמיר פרידריך, מקס גרצן, הילה גלוסקינוס, מיכל הלפמן, אוליביה הילד, נעה יצחקי, ג'ואנה ג'ונס, חביב קפצון, עודד קוממי, תמי ליבוביץ, לי לוריאן, עומרי רוזן, שרון ראובני, פיי שפירו, דודי שאול, עומר שיזף, כרם שמי, עמית טינה, חיים ויטלי כהן, יואב ויינפלד, אנה ווילד.


את "Enter the Pool" מנהל עדו פדר בליוויים האמנותי של מיכל הלפמן, הילה כהן-שניידרמן וגלעד רטמן. לצפייה בלוח הזמנים המלא של הפסטיבל, לחצו כאן. כדי לראות את החלק שמתקיים ב־CCA תל אביב-יפו, בדקו את עמוד האירועים שלנו.


הפסטיבל מתקיים בתמיכת משרד התרבות והספורט, אגף האמנות של עיריית תל אביב יפו ומועצת הפיס לתרבות ואמנות. תודה מיוחדת למרכז תרבות מנדל, תל אביב-יפו.


אירועי הפסטיבל ב־CCA תל אביב-יפו מתקיימים בתמיכתו של תומאס רום. 


דימויים

זהות גרפית מאת עמית איילון ונואי זהבי

Enter the Pool - פסטיבל צוללן

9 ביולי, 2022

24 ביוני, 2022

← רכישת כרטיסים
bottom of page