לפי דבריה של ג'ורג'יה קאלו "תקופת המבול" של סטפנו קאגול (*1969, טרֶנטו, איטליה; חי ועובד בהרי הדולומיטים) הוא "נרטיב המגשר על שני אזורי זמן: הזמן המיתי – המגולם פה באמצעות הדימוי הארכיטיפי והעל־זמני של המבול, כפי שהוא מוצג בספר בראשית; וזמנה של ההיסטוריה בת־זמננו, הדוחקת בנו להתמודד עם גישתנו הפזיזה לטבע. בפרויקט הזה, המבול לא רק מסמל, לדידו של האמן, את שינויי האקלים, אלא גם מייצג מושג בזכות עצמו, המכיל בחובו חלק ניכר מן המחקר שהוא מנהל מאז תחילת הקריירה שלו. מבחינה זו, יצירה חדשה זו – והאפיזודות שלה – היא בגדר סיכום ובה בעת עוד צעד אחד קדימה; אולם מה שנותר לאורך כל הדרך הזאת זה רצונו העז של האמן להעמיד את מודעותנו בסימן שאלה".


מיצב וידיאו דו־ערוצי זה, מציג שישה פרקים המשקפים את יחסנו עם הטבע, ואת סכנת המבול הממשמשת ובאה כסיכום של כל התהפוכות הפוקדות אותנו בימים אלה. העבודה על הפרויקט "תקופת המבול" של סטפנו קאגול החלה בנובמבר 2019 והפכה לנבואית ביחס למצב העיניים הנוכחי. בהשראת הדימוי המקראי של המבול ובהמשך לקו התופש את האמנות, המדע והמיתוסים כמצויים בדיאלוג בלתי פוסק, "תקופת המבול" חוקר סוגיות גלובליות כגון תופעות אקלימיות קיצוניות, עליית מפלסי הימים, היעלמות הקרחונים, שינויים בטבעם של הרוחות, מקורות האנרגיה והיכחדות של מינים.


בהשראת המושג "היפר־אובייקטים", שטבע הפילוסוף טימותי מורטון בספרו Hyperobjects: Philosophy and Ecology after the End of the World אשר ראה אור ב־2013, האמן מתבונן ב"דברים" הנמצאים לנגד עינינו ואף על פי כן אנו מתקשים לקלוט אותם בשל מידותיהם העצומות ואופיים המפוזר, רב־הצורות ובר־השינוי עד מאוד. על פי קאגול, מים ואש, שטפונות בממדים חסרי תקדים, שריפות ענקיות שטרם נראו כמותן, מִדבּוּר ועליית מפלס הימים הם התגלמויות האוקסימורוניות של המערכת המורכבת של מציאות המצויה בתהליך של שינוי מתקדם; לפיכך, מצב כזה הוא כה נפוץ ורב־פנים עד כי הוא מצריך כלים חדשים, לא רק כדי להשיגו, אלא אפילו כדי לתפוש אותו. התעניינותו של קאגול במבול המקראי נובעת מעובדת היותו ברור כל כך, מוגדר, מונוליתי וחלק מִרגש קיבוצי; עם זאת, בה במידה מסקרן אותו הרעיון המונח בבסיסו של מהלך ערעור הסטטוס קוו. בהדהדו או, ליתר דיוק, בחזותו את התרחיש העכשווי ואת המשבר העולמי תוצאת מגפת הקורונה, האמן מכריז כי "אנחנו התחממות גלובלית. אנחנו פנדמיה. אנחנו מבול".


"סטפנו קאגול: תקופת המבול" נאצרה על ידי ג'ורג'יה קאלו, אוצרת־אורחת ב־CCA תל אביב-יפו.


התערוכה מלווה בחומרי דפוס בעברית, ערבית ואנגלית לצד סיורים בעברית ובאנגלית ב־20 במרץ ושולחן עגול בהנחיית האמן ב־9 בדצמבר.


"סטפנו קאגול: תקופת המבול" הוצגה בעבר, בגרסאות שונות, בשלוחות של המכון האיטלקי לתרבות בברלין ובווינה, בשיתוף פעולה עם Momentum Berlin וקרן איטליה-ישראל לתרבות ואמנויות.


התערוכה מתקיימת כחלק מ־"Giornata del contemporaneo – Italian contemporary Art 2020", בתמיכת המכון האיטלקי לתרבות בתל אביב ותוכנית (מס' 6, 2019) של המועצה האיטלקית לקידום אמנות איטלקית עכשווית בעולם באמצעות הדירקטוריון הכללי ליצירתיות עכשווית של המינסטריון האיטלקי למורשת ופעילויות תרבותיות ולתיירות.דימויים


1

"סטפנו קאגול: תקופת המבול", 2021-2020

מראה הצבה מתוך התערוכה ב־CCA תל אביב-יפו

צילום: אייל אגיבייב


2

2020 ,Signal to the Future

סטילס מתוך וידיאו

באדיבות האמן


3

2020 ,Antagonismus

סטילס מתוך וידיאו

באדיבות האמן


4

2020 ,Abiogenesis

סטילס מתוך וידיאו

באדיבות האמן

סטפנו קאגוֺל: תקופת המבול

2 באפריל, 2021

11 בדצמבר, 2020

← רכישת כרטיסים

דרכי התקשרות

CCA תל אביב-יפו
ת"ד 29818, תל אביב-יפו, 6129702

 

דוא"ל: info@cca.org.il  

טלפון: 03-5106111
פקס: 03-5106112

© כל הזכויות שמורות ל־CCA תל אביב-יפו 2022 . נבנה בגאווה על ידי  wix.com. למעבר לאתר הישן (2006 – 2021) יש ללחוץ כאן.

עדכונים

תודה שנרשמתם!

  • Facebook
  • Instagram

מיקום והגעה

שני - חמישי: 19:00-14:00 

שישי - שבת: 14:00-10:00

CCA תל אביב-יפו
בגלריה ע"ש רחל וישראל פולק

רחוב צדוק הכהן 2א', תל אביב-יפו

דמי כניסה: 20 ₪

למידע כללי, ביקורי קבוצות ויחידים

והשכרת חללים: info@cca.org.il  

מידע לתקשורת: office@cca.org.il

למעוניינים לתרום למרכז

ולמידע נוסף אודות ערוצי התמיכה

בארץ ובחו"ל: support@cca.org.il

תמיכה

CCA תל אביב-יפו הוא

ארגון ללא מטרות רווח 

 

תמכו בתערוכות ובפעילויות האמנותיות והחינוכיות שלנו באמצעות מתן תרומה מוכרת לצרכי מס